O boccii

O boccii

Boccia je šport určený predovšetkým pre ľudí s ťažkým telesným postihnutím, ktorí majú poruchu funkcie všetkých štyroch končatín (vozíčkári). Môžu ju samozrejme hrať aj zdraví športovci.

Od roku 1984 sa zaraďuje medzi paralympijské disciplíny. V súčasnosti sa hrá vo viac ako 50 krajinách sveta. Je to interiérový šport a hráva sa na rovnom, hladkom povrchu (parkety, linoleum, dlažba a pod.). Hracia plocha sa nazýva kurt a má rozmery 12,5 m x 6 m. Každý hráč má k dispozícii šesť lôpt červenej alebo modrej farby. Úlohou každého hráča je dostať svoje lopty bližšie k hlavnej lopte bielej farby (ktorá sa nazýva „jack“), ako súper. Každý hráč hrá vždy so svojim vlastným náradím, ktoré pozostáva so šiestich červených, šiestich modrých loptičiek a jednej bielej loptičky („jacka“). Loptička váži 275 g (+/- 12 g), jej obvod je 270 mm (+/- 8 mm) a sú ručne vyrobené, zošívané prevažne z kvalitnej syntetickej kože a plnené umelohmotným granulátom.

Na oficiálnych súťažiach sú iba hráči klasifikovaní v štyroch kategóriách BC1, BC2, BC3, BC4. Pred súťažením hráči musia prejsť tzv. klasifikáciou, posúdením „k tomu určeného“ lekára. Hráči, ktorí sa chcú oficiálne venovať tomuto športu musia byť zaradení do jednej z týchto kategórií, musia mať postihnutie všetkých štyroch končatín a používať invalidný vozík. V kategórii BC1 sú hráči, ktorí majú spazmy v rukách, pri hre potrebujú asistenta, ktorý im podáva lopty a manipuluje s invalidným vozíkom podľa pokynov hráča. V BC2 sú hráči, ktorí majú spazmy v rukách, pri hre však nepotrebujú asistenta. V BC3 sú hráči, ktorí môžu, ale nemusia mať spazmy v rukách, no nedokážu odhodiť alebo iným spôsobom dostať loptu do kurtu. Pri hre potrebujú špeciálnu rampu, po ktorej púšťajú lopty a využívajú pomoc asistenta, ktorý manipuluje s rampu a invalidným vozíkom podľa pokynov hráča. Asistent musí byť otočený chrbtom ku hre, aby nemohol ovplyvniť zápas. V kategórii BC4 sú hráči, ktorí nemajú spazmy v rukách a pri hre nepotrebujú asistenta.

Boccia sa hrá v jednotlivcoch (jeden proti jednému, samostatne v jednotlivých kategóriách), v pároch (dvaja proti dvom v kategóriách BC3 a BC4, podľa kategórií) a v tímoch (traja proti trom v kategóriách BC1 a BC2, zmiešane). Každý hráč má na svoju hru (smenu) časový limit päť minút čistého času. Zápas sa hrá na štyri smeny a skóre sa narátava. Celkové skóre sa určuje po odohratí všetkých štyroch smien. V prípade remízy nasleduje „tie-break“.

Keďže Boccia patrí medzi paralympijské disciplíny, konajú sa v nej turnaje, na základe, ktorých je možné kvalifikovať sa na paralympijské hry. Každý paralympijský cyklus má štyri roky, počas ktorého sa konajú kontinentálne turnaje, majstrovstvá sveta, svetový pohár a Paralympiáda. Po každom veľkom turnaji je vydávaný aktuálny svetový rebríček. Pred paralympijskými hrami je vždy zverejnený limit koľko hráčov v jednotlivých kategóriách sa môže paralympiády, na základe postavenia vo svetovom rebríčku, zúčastniť.

Prvý kontakt s bocciou na Slovensku nastal po paralympijských hrách v roku 1996 v Atlante, kedy MUDr. Danica Studená a MUDr. František Pisarčík doniesli na Slovensko historický prvý set loptičiek určených pre hru Boccia. V súčasnosti už na Slovensku pôsobí viacero klubov, ktoré sa tomuto športu venujú (Altius Bratislava, OMD Boccian Bratislava, OMD Farfaletta Žilina, ZOM Prešov a iné). V rámci celého Slovenska je Boccia riadená športovo-technickou komisiou, ktorá je súčasťou Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Na Slovensku sa hrá Slovenská liga, Majstrovstvá Slovenska, Turnaj Boccia Masters a iné rankigové turnaje. Reprezentačným trénerom je Martin Gabko. Naši slovenský reprezentanti sa pravidelne zúčastňujú medzinárodných súťaží, tunajov, majstrovstiev a Paralympijských hier, z ktorých priniesli niekoľko medailí.

Súbory na stiahnutie

Galéria