Boccistická jeseň začala v Bratislave

Boccistická jeseň začala v Bratislave

Významnejšie bodovaným turnajom tretieho ligového kola v boccii, začala sa na Slovensku jesenná, záverečná a najdôležitejšia časť sezóny. V bratislavskom športovom areáli AircraftSportHouse sa stretli najlepší slovenskí boccisti, vrátane reprezentantov, paralympionikov, našich majstrov i vicemajstrov Európy z nedávnych majstrovstiev v britskom Guildforde. Súťaže, pre celkovo 43 hráčov, boli rozdelené do dvoch dní. V sobotu 26.9.2015 prebehli zápasy v kategóriách BC2 a BC3 a v nedeľu BC1 a BC4.

Výpravu športového klubu ZOM Prešov tvorili Rastislav Kurilák BC2, Boris Klohna BC3, Michal Kall - asistent BC3 a Anna Mihová, Marián Klimčo a Miroslav Prášil v kategórii BC4. V rozhodcovskom zbore zastupovali náš klub Matúš Grega a Jozef Fejerčák.

Najväčšiu radosť nám urobil už v sobotu „nováčik“ Kurilák, ktorý v silnej konkurencii BC2 obsadil tretie miesto, hneď za „svetovými“ hráčmi, chystajúcimi sa na budúcoročnú paralympiádu do Ria, prvým Mezíkom a druhým Králom. Vo svojej prvej sezóne, dobre „predal“ tvrdo natrénované, a dosiahol pre túto chvíľu svoje maximum. Významne poskočil v slovenskom rebríčku a postavil solídny základ pre budúci, blízky útok, až na tie najvyššie priečky.

V kategórii BC3 Klohna podľa očakávania postúpil zo skupiny, ale až z druhého miesta, následkom čoho sa už v semifinále stretol s dlhoročným reprezentantom, a v tejto sezóne mimoriadne dobre hrajúcim, Buriankom. Po vyrovnanom zápase prehral 2:3 ale v následnom súboji s líderkou rebríčka Škvarnovou vybojoval „aspoň“ bronz. Prvý deň teda bolo možné charakterizovať ako úspešný, s ohľadom viacnásobného postavenia hráčov ZOM Prešov na stupňoch víťazov, ale hlavne výnimočne cenného Kurilákovho bronzu.

Druhý deň v nedeľu sme mali v hre až troch hráčov v kategórii BC4. V BC1 zatiaľ zastúpenie nemáme, ale pracuje sa na tom. Hráči Klimčo a Prášil postúpili so svojich skupín z druhých miest, ale v osmičke už nestačili na svojich, extrémne silných súperov. Klimčo prehral s Ďurkovičom a Prášil si „vylámal zuby“ na úradujúcej, párovej Majsterke Európy Balcovej. To boli následne aj medailisti, ktorý nakoniec skončili hneď za suverénne najlepším Andrejčíkom. Anka Mihová nepostúpila so svojej ťažkej skupiny a skončila napokon 10. Prášil obsadil 7. miesto a Klimčo, vďaka naprijateľnejšej prehre vo štvrťfinále skončil "pekný piaty".

Nepríjemnosťou na tomto turnaji bola naplánovaná preklasifikácia niektorých športovcov, vykonaná rakúskym klasifikačným lekárom. Do nej boli prizvaní až traja hráči nášho klubu ZOM Prešov, ktorí už pred tým prešli posudkom nášho oprávneného, slovenského lekára. Jeden náš hráč klasifikáciou prešiel bez problémov, avšak ďalší dvaja by mali byť z kategórie BC4 vyradení. Jeden z nich nakoniec síce povolenie na hru dostal, ale len na podujatia mimo medzinárodných bodovacích súťaží BISFed. Bolo mu odporúčané aby sa o medzinárodnú klasifikáciu ani nepokúšal.

Posledný preklasifikovaný hráč však mal byť odstavený od súťažnej boccie úplne. S tým ale, ako zástupcovia klubu ZOM Prešov, nemôžeme a nebudeme súhlasiť. Rozhodnutie považujeme za neoficiálne, neštandardné a vysoko subjektívne. Máme diametrálne opačný názor. Rozsah postihnutia hráča, ktorý „neprešiel“ touto klasifikáciou, považujeme za „dostatočný“ na to, aby mohol, minimálne na Slovensku, ale i v zahraničí (povedzme, že mimo medzinárodných bodovacích súťaží BISFed), bocciu súťažne hrať. S nie veľkým časovým odstupom, by so svojou progredujúcou diagnózou (svalová dystrofia), s vysokou pravdepodobnosťou prešiel aj medzinárodnou klasifikáciou. Hráči s jeho druhom a rozsahom postihnutia na celom svete súťažnú bocciu hrajú a patria medzi najlepších.

Práve pre takto ťažko telesne postihnutých ľudí, boccia ako šport vznikol, a bol zaradený do paralympijskeho programu. Bolo by nezmyslom a obrovskou škodou, aby hráč, ktorý už boccii venoval toľko času, úsilia a vlastných prostriedkov, ktorý sa dobrovoľne, pravidelne venuje deťom a mládeži, je vyškoleným paralympijskym motivátorom, sa musel športu, ktorý tak miluje, úplne a nedobrovoľne vzdať. Navyše, keď sa vzhľadom k druhu a rozsahu svojho zdravotného znevýhodnenia nemôže žiadnemu inému športu plnohodnotne venovať.

Jeho doterajšie pôsobenie a postupné zlepšovanie v slovenskom boccistickom pelotóne vytvára prospešný tlak na, vo svete tak úspešnú, reprezentačnú špičku. Komu by preto mohlo prospieť, aby sa z našej boccie vytratila konkurencia, aby najlepší zaspávali na vavrínoch a aby sa vysielali negatívne signály o zbytočnom snažení a neželateľnosti.

Po okamžitej intervencii zástupcov nášho klubu ZOM Prešov nám bolo kompetentnými ľuďmi prisľúbené, že na najbližšom zasadnutí riadiaceho orgánu boccie (ŠTK), ešte do konca tohto roka, bude predložený návrh na akceptáciu pôvodnej národnej klasifikácie pre nášho hráča aby mu mohlo byť umožnené súťažné pôsobenie na slovenských i zahraničných turnajoch nevyžadujúcich si medzinárodnú klasifikáciu. Úprimne veríme tomuto prísľubu, ako aj v následné, kladné rozhodnutie v mene „zdravého rozumu“. (bk)

Súbory na stiahnutie

Galéria